Ieder jaar organiseert de Alliance Française van Gouda in april een driedaagse reis naar Frankrijk. De bestemming is telkens anders. Voor 2023 staan Pontoise en Auvers-sur-Oise op het programma, twee plaatsjes gelegen aan de rivier de Oise op zo’n 27 kilometer van Parijs. Je treedt hiermee in de voetsporen van enkele beroemde impressionisten, die de schoonheid van dit gebied al in de 19e eeuw ontdekten!
Pontoise: ondergronds gangenstelsel
De reis begint in het bij de schilder Camille Pisarro zo geliefde Pointoise, waar je kunt kiezen uit twee excursies. De naam Pontoise betekent ‘brug over de Oise’. Het historische centrum van het plaatsje is gebouwd op een kalksteenplateau, waarvan het gesteente in de Middeleeuwen werd geëxploiteerd. Hierdoor ontstonden talloze ondergrondse steengroeven. Sommigen daarvan werden middels boogconstructies omgebouwd tot kelders. Deze ‘caves’ hadden allerlei verschillende functies. Het geheel aan gangen en ruimten wordt tegenwoordig ‘Les Souterrains de Pontoise‘ genoemd. De Souterrains zijn overblijfselen van het roemruchte verleden van deze streek en beschermd als historisch erfgoed. Onder begeleiding van een gids kun je een wandeling van vier kilometer door het gangenstelsel maken. Blijf je liever bovengronds? Kies dan voor een bezoek aan de kathedraal van Pontoise, de Saint-Maclou. Een glaskunstenaar laat je zien hoe de glas-in-loodramen worden gemaakt.
Auvers-sur-Oise: de stad van de impressionisten
Op de tweede en derde dag bezoek je Auvers-sur-Oise. Dit dorpje heeft vooral bekendheid gekregen doordat een groot aantal beroemde impressionistische kunstenaars er een deel van hun leven heeft doorgebracht, zoals Daubigny, Cézanne, Corneille en Van Gogh. Zij vonden inspiratie voor hun schilderijen in het pittoreske landschap en genoten van de prachtige natuur en kastelen. Vincent van Gogh schilderde hier zijn wereldberoemde doek van de Notre-Dame-de-l’Assomption. Hij en zijn broer Theo liggen beide begraven op het kerkhof van Auvers-sur-Oise.